Минтимер Шәймиев исеменә 85 яшь тулу уңаеннан котлаулар килү дәвам итә

2022 елның 21 гыйнвары, җомга

Татарстан Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев исеменә 85 яшь тулу уңаеннан котлаулар килүен дәвам итә.

Россия Федерациясе Президенты Администрациясе җитәкчесе Антон Вайно үзенең телеграммасында болай дип билгеләп үтте: «Зирәк сәясәтче, гаять зур тәҗрибәгә ия дәүләт эшлеклесе, Сез үз гомерегезне Ватанга хезмәт итүгә багышладыгыз. Күп еллар дәвамында Татарстан Республикасы башлыгы вазыйфасында булып, төбәкнең уңышлы, динамик үсешенә, аның икътисадый потенциалын ныгытуга, бай мәдәни байлыгын һәм рухи традицияләрне саклап калуга һәм арттыруга бәяләп бетергесез өлеш керттегез. Туган җиргә мәхәббәт, кешеләр ихтыяҗларына даими игътибар, аларның тормыш дәрәҗәсен күтәрү турында кайгырту – Сезгә республикада, безнең зур бердәм ил гражданнары арасында бәхәссез абруй китерде».

Россия Мәдәният министры Ольга Любимова билгеләп үткәнчә, Минтимер Шәймиев күп еллар дәвамында Татарстан Республикасы файдасына энергиясен һәм рухи көчен кызганмый, бу гражданнарның зур хөрмәтен һәм хезмәттәшләр арасында абруй казануга этәрә.

РФ Үзәк сайлау комиссиясе Рәисе Элла Памфилова ассызыклап үткәнчә, Минтимер Шәймиев хәзерге Россия үсешенең башында торды, дәүләтнең федератив корылышының төп принципларын яклады. «Бүген Татарстан – илебезнең иң динамик үсештәге төбәкләренең берсе, һәм монда сезнең зур өлешегез бар. Сезнең һөнәри осталыгыгыз һәм фидакарьлегегез тирән ихтирам уята», - диелә телеграммада.

«Сезгә нәтиҗәле эш, көч һәм энергия, үзара аңлашу һәм хезмәттәшләрегезгә ярдәм итүегезне телим һәм сезнең барлык планнарыгыз да кыска вакыт эчендә гамәлгә ашсын. Нык сәламәтлек, иминлек һәм иң изге теләкләр телим. Сезгә һәм якыннарыгызга бәхет телим», - диелә Россия Президенты ярдәмчесе Андрей Фурсенкодан телеграммада.

Котлауларга шулай ук Бәһрәйнның Россиядәге илчесе Әхмәд Әл Саати да кушылды: «Сезнең һөнәри осталыгыгыз, искиткеч тәҗрибәгез, зирәклегегез һәм үз эшегезгә бирелгәнлегегез Ватанда гына түгел, аннан читтә дә зур хөрмәт һәм ихтирам уята. Ә хезмәт сөючәнлек, Ватанга мәхәббәт һәм актив дәүләт эшчәнлеге Татарстан Республикасының киләчәк үсешенә һәм рухи-әхлакый һәм мәдәни кыйммәтләрне ныгытуга ярдәм итүен дәвам итә».

Минтимер Шәймиев исеменә Россия Театр әһелләре берлеге рәисе Александр Калягин да котлау юллады.